Dom i Ogród

Kwiaty cięte z własnego ogrodu

kwiaty

Bukiet pachnących piwonii czy róż z własnego ogrodu to radość i duma. Jeśli chcemy cieszyć się z pięknych kompozycji przez cały letni sezon pamiętajmy o doborze odpowiednich gatunków roślin do specjalnej rabaty, przeznaczonej na bukiety, a także stałej pielęgnacji, w tym systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Dobre narzędzia to podstawa

Do cięcia i przycinania kwiatów na rabatach i do wazonu używajmy ostrych narzędzi, jak poręczny, lekki sekator czy nożyczki ogrodowe. Przykładem prostych i wydajnych sekatorów o wysokiej jakości są produkty z linii SolidTM. Zostały one wyposażone w precyzyjnie szlifowane ostrze, które zapewnia sprawne cięcie i pozostaje ostre na dłużej. Sekatory te są komfortowe w użyciu dzięki lekkiej i wytrzymałej rękojeści z tworzywa FiberCompTM i elementom SoftGripTM, co gwarantuje pewny i wygodny chwyt. W ofercie Fiskars znajdziemy sekator kowadełkowy P361 oraz trzy nożycowe P341, P321, P121. Takie sekatory doskonale sprawdzą się przy przycinaniu grubszych i twardszych łodyg.

Miłośniczki róż z pewnością docenią sekator do kwiatów SP14 SolidTM. Narzędzie posiada specjalne otwory do usuwania liści i kolców z łodygi. Sprawnie przetnie zarówno łodygę do 10 mm, jak i drobną gałązkę. To niezbędnik przy formowaniu bukietów z róż.

Przy pielęgnacji delikatnych kwiatów czy też obcinaniu suchych kwiatów sprawdzą się nożyczki SP13 SolidTM,, które mają cienkie, precyzyjne ostrza. Są bardzo wygodne w obsłudze dzięki rączkom pokrytym powłoką SoftgripTM. Przydadzą się również do pielęgnacji zielników czy rabat kwiatowych na balkonach. Pielęgnacja kwiatów przy ich pomocy to prawdziwa przyjemność.

Kwiaty do bukietu zbierajmy wcześnie rano lub wieczorem, kiedy jest nieco chłodniej. Nie róbmy tego w środku słonecznego dnia, gdyż rośliny mogą szybko zwiędnąć. Do przenoszenia kwiatów do domu możemy użyć płaskiego szerokiego kosza, w którym swobodnie je ułożymy.

Co z przekwitłymi kwiatami?

Jeśli mamy w ogrodzie mnóstwo roślin kwitnących, w tym: cebulowe, róże, lawendę czy też kwiaty balkonowe, to w pewnym momencie zaczną one przekwitać. Warto wówczas pomyśleć o obcięciu suchych kwiatów, co w większości przypadków przedłuża ich kwitnienie. Oto kilka przykładów:

  • Róże – nie przycinajmy tylko samych kwiatów, lecz pędy o 1/3 długości do zwróconego na zewnątrz pąka. Użyjmy do tego ostrego sekatora. Taki zabieg wzmocni ich odrastanie.
  • Kwiaty jednoroczne i byliny – wystarczy usunąć przekwitłe kwiaty, co sprawi, że będą bardziej zwarte. Można to zrobić przy pomocy nożyczek lub palcami.
  • Lawenda – przytnijmy lawendę nożycami, co spowoduje nowe przyrosty
    i często nowe kwiaty.
  • Kwiaty balkonowe – warto przycinać suche kwiaty ostrymi nożyczkami, nawet codziennie.

Zaplanuj specjalną rabatę

Rabata, z której pozyskujemy kwiaty do bukietów może być gdzieś na uboczu, np. przy warzywniku. Z takiej rabaty można ściąć wszystkie tulipany, piwonie lub róże potrzebne do dekoracji stołu, albo skomponowania bukietu na urodziny dla przyjaciółki i nie trzeba się przejmować, że w ogrodzie zrobiło się pusto. Kwiaty bowiem można podziwiać w innych miejscach ogrodu. Tworząc rabatę wybierzmy rośliny, które można ścinać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Na rabacie zawsze powinno znajdować się kilka okazałych bylin o pięknych kwiatach i dekoracyjnych liściach. Jeśli w którymś roku zabraknie nam czasu, aby posiać lub posadzić rośliny jednoroczne i dwuletnie, wówczas możemy wykorzystać kwitnące byliny i stworzyć z nich piękne bukiety.

Dodaj komentarz