Dom i Ogród

Komfort akustyczny drewnianych podłóg

salon

Warto jednak także zaznajomić się z tematem akustyki, bowiem na pogłos wpływ mają właśnie drewniane podłogi, które znacznie go skracają.

O tym, że wybór podłogi jest jedną z najważniejszych decyzji jakie podejmuje inwestor nie trzeba nikomu przypominać. Każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że ta część pomieszczeń powinna być trwała, funkcjonalna i służyć na lata. Jest natomiast jeszcze jeden element, który przemawia za wyborem właśnie drewnianych podłóg. To komfort akustyczny jaki zapewniają użytkownikom.

Niechciane echo

Na początek warto wspomnieć, że dźwięk rozchodzi się dookoła swojego źródła w sposób falowy. W formie kulistej, jako dźwięk przestrzenny (mowa, muzyka) bądź jako dźwięk materiałowy np. wiertarka udarowa. Rozchodzenie się dźwięku następuje także przez graniczące z pomieszczeniem elementy budowlane. Ważne jest, aby poprzez właściwą izolację akustyczną dźwięk wyeliminować.

Redukcja dźwięku jest w dużej mierze zależna od materiałów budowlanych, które zastosowaliśmy. A także od dynamicznej sztywności materiałów izolacyjnych. Gładkie i twarde powierzchnie odbijają dźwięki, które ponownie uderzając w inną powierzchnię, znowu zostaną odbite aż całkowicie znikną.

Pomieszczenia w których występuje pogłos o zdecydowanie długim czasie działają na przebywających w nich ludzi pobudzająco. Z kolei te, o czasie krótkim uspokajają. Dlatego też pomieszczenie, którego akustyka uznana jest za komfortową to takie, w którym echo jest niemal niesłyszalne. – O  wnętrzu z idealną akustyką mówimy wówczas gdy pogłos praktycznie nie istnieje. I to właśnie drewniane podłogi odgrywają w tym wypadku znaczącą rolę – informuje ekspert marki Chapel Parket Polska, Sebastian Kos.

Drewniane podłogi zmniejszają pogłos

Wykonując podłogę warto postawić na rozwiązanie, które spełni dźwiękowe wymagania mieszkańców oraz ich sąsiadów. – Idealnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dębowe podłogi. Mimo, iż drewno charakteryzuje się niskim współczynnikiem dźwiękochłonności, to i tak jest znacznie lepsze niż panele laminowane, sztywne i lekkie, które dodatkowo układane są w sposób pływający, czyli bardziej akustyczny. Drewniane podłogi, dzięki swojej sprężystości pochłaniają energię uderzenia spadającego przedmiotu zamieniając ją w ciepło, co daje obniżenie poziomu hałasu –  dodaje S. Kos.

Tworzone na indywidualne zamówienie dębowe podłogi Chapel Parket zapewniają komfort akustyczny. Wszystkie podłogi Chapel Parket są heblowane nie tylko wstępnie lecz do momentu uzyskania gładkiej powierzchni; bez udziału papieru ściernego. Podczas tej czynności otwierają się pory drewna, przez co olej stosowany w procesie produkcji może wniknąć głęboko w strukturę surowca i go zabezpieczyć. Dodatkową korzyścią z heblowania jest sam wygląd desek; rysunek drewna jest wyeksponowany, a podłoga sprawia wrażenie trójwymiarowej. Inwestorzy mogą nabyć zarówno parkiet dębowy poddany opatentowanym procesom postarzania, jak i materiał bez celowych uszkodzeń.

Dodaj komentarz