Ważne i Ciekawe

Jakie elementy składają się na poczucie szczęścia?

co czyni nas szczesliwych

Już od czasów starożytnych filozofowie zastanawiali się nad naturą szczęścia. Czym jest szczęście i jak je osiągnąć? Czy można zmierzyć u ludzi poziom szczęścia? Wśród filozofów, ale i wśród zwykłych ludzi spotyka się różne stanowiska w tej sprawie. Wątek ten często podejmowany jest również w literaturze. Czytając rozważania o szczęściu innych ludzi możemy sami zbliżyć się do odpowiedzi, czym jest ono dla nas.

Sekret szczęścia

Nad sekretem szczęścia zastanawiały się też Shimoff Marci i Kline Carol. Owocem ich pracy jest książka Sekret szczęścia. 7 fundamentów życiowej radości, która zdobyła na świecie sporą popularność i przetłumaczono ją na kilka języków. We wstępie autorki piszą, że książka ta wyrosła z ich głębokiej tęsknoty za szczęściem. Zastanawiały się, co daje im szczęście. Udany związek i dobre relacje z rodziną, podróże, zadowolenie z samej siebie? Satysfakcjonująca praca, zdrowie, dobra sytuacja materialna i bezpieczeństwo finansowe? To wszystko jest ważne, ale mało kto ze wszystkich ludzi na świecie ma długotrwale zaspokojone wszystkie te potrzeby. Autorki rozglądając się wokół siebie odkryły, że najszczęśliwsze osoby jakie znają niekoniecznie są bogate, sławne i odnoszą sukcesy. Zatem w czym tkwi sekret? Książka Shimoff Marci i Kline Carol szuka odpowiedzi na to pytanie. Można ją zarówno przeczytać, jak i posłuchać w formie audiobooka. „Sekret szczęścia. 7 fundamentów życiowej radości” audiobook to dobry prezent, który możemy sprawić także samemu sobie. Warto wybrać się na długi spacer, w słuchawkach mając właśnie tę ciekawą książkę. Tytuł ten sprzyja zatrzymaniu i głębszej refleksji nad życiem.

Filary szczęścia

Według autorek, poczucie indywidualnego szczęścia można porównać do domu, który składa się z wielu elementów. By zbudować swój własny Dom Szczęścia, potrzebujemy następujących składników:

  • Solidnych fundamentów – znaczy to, że na początek sami musimy wziąć odpowiedzialność za swoje szczęście i tutaj wszystko się zaczyna. Bez mocnych fundamentów nie będziemy w stanie zbudować trwałego domu
  • Filaru umysłu – według autorek, należy czasem okiełznać swój umysł i mieć pewien dystans do tego, co się myśli. Nie powinieneś wierzyć we wszystko, co myślisz, mówią autorki
  • Filaru serca – co oznacza tyle, że kluczem jest miłość i to ona powinna być naszą siłą napędową w życiu
  • Filaru ciała – należy sprawić, by nasze komórki były szczęśliwe, to znaczy odpowiednio dbać o nasze ciało. W zdrowym ciele mieszka szczęśliwy umysł – warto więc dbać o dietę, aktywność fizyczną, regularny sen i inne aspekty zdrowego trybu życia
  • Filaru duszy – autorki mówią tu o zbudowaniu prywatnego połączenia z Absolutem. Powinniśmy dbać o duchowość w naszym życiu, niezależnie od przekonań religijnych – duchowość nie jest bowiem równoznaczna z religią, a nie samym ciałem człowiek żyje
  • Dachu – czyli życia z wyraźnym poczuciem celu. Chcemy wiedzieć, dokąd zmierzamy i mieć swój cel zawsze przed oczami
  • Ogrodu – a więc relacji z innymi ludźmi. Ogród ten powinien kwitnąć przez cały rok: jest to metafora naszych związków i przyjaźni, które powinniśmy pielęgnować jak najlepszy ogrodnik.

Koncepcja przedstawiona w tej książce jest nietypowa. Pokazuje nowe spojrzenie na zagadnienie szczęścia. „Sekret szczęścia. 7 fundamentów życiowej radości” audiobook to inspirująca pozycja, która może dostarczyć nam wielu refleksji i wyostrzonej uważności na świat. Ile z tych elementów wspomnianego Domu Szczęścia działa u nas poprawnie? Może należałoby popracować nad filarem serca i umysłu, by dom ten przetrwał wszelkie wichury? A może brakuje nam nawet solidnych fundamentów? Książka autorstwa Shimoff Marci i Kline Carol prowokuje nas do tego, by przyjrzeć się uważniej sobie i swojemu życiu.

Sekret szczęścia. 7 fundamentów życiowej radości to pozycja napisana przystępnym językiem, zawierająca wiele praktycznych ćwiczeń. Autorki wskazują czytelnikom konkretne techniki, które pozwolą wprowadzić szczęście do wszystkich obszarów życia: uczuciowego, cielesnego, duchowego i umysłowego. To jedna z tych książek, których przeczytanie może trwale poprawić jakość naszego życia.

Dodaj komentarz