Moda i styl

Dezodorant a antyperspirant – na pewno wiesz czym się różnią?

roznice miedzy antyperspirantem a dezodorantm

W świecie różnych specyfików medycznych, chemikaliów i kosmetyków, pojęcie dezodorant i antyperspirant mogą się kojarzyć, jako określenie jednego i tego samego specyfiku. Bo i dezodorant i antyperspirant wpływa na higienę męskiego ciała, a przez niektórych jest nawet używany w wymiennym, podobnym celu. Wbrew pozorom jest to błąd i jest spora różnica pomiędzy dezodorantem a antyperspirantem. Na czym ta różnica polega?

Dezodoranty i antyperspiranty – podobne, lecz zupełnie różne

Zanim opowiemy o różnicach, warto sobie przypomnieć, dlaczego dezodorant a antyperspirant to dwa zupełnie inne specyfiki, które czasami są określane w ten sam sposób. Obydwa te produkty mają na celu dbanie o ochronę przed nadmierną potliwością naszego ciała, a jeszcze konkretniej mówią, przed odczuwaniem skutków ubocznych takiego pocenia w postaci nieprzyjemnego zapachu. Wydawać by się więc mogło, że używanie tych dwóch określeń zamiennie nie jest żadnym błędem. Tutaj jednak dochodzimy do sedna sprawy.

Antyperspirant jest mocniejszą dawką tego, co może zaoferować dezodorant. Antyperspirant odpowiada nie tylko za niwelowanie nieprzyjemnego zapachu, ale także wpływa na pracę gruczołów potowych, wpływając na to, że pracują one mniej, przez co mniej się pocimy i mniej przykrego zapachu wydzielamy. Dlatego też po użyciu antyperspirantu nie musimy się obawiać przed mokrymi plamami pod naszą koszulką w okolicach pach.

Czy dezodoranty przegrywają w walce z antyperspirantami?

W przypadku dezodorantu mówimy o kosmetyku, którego jedynym celem jest niwelowanie przykrego zapachu, poprzez osłonę chemiczną w postaci innego zapachu, który ma za zadanie skutecznie zabić odczucie przykrego zapachu naszego działa. Stosowany przez nas dezodorant jest tylko i wyłącznie zapachem, co nie oznacza, że jego działanie jest gorsze niż antyperspirantu.

Antyperspirant wpływa na oddziaływanie naszych gruczołów potowych, co nie jest korzystne dla funkcjonowania naszego organizmu, gdyż gruczoły potowe działają na bezpośrednią reakcję w postaci wysiłku fizycznego naszego ciała. Gruczoły potowe działają tak, żeby zaspokoić niedobór organizmu w warstwę chłodzenia, w postaci potu, więc celowe, regularne stosowanie antyperspirantu, może wiązać się z tym, że nasz organizm nie będzie się mógł chłodzić potem w naturalny sposób. Dlatego dezodoranty, przy niewielkim wysiłku fizycznym, będą znacznie lepszą opcją. Jeżeli jednak chcemy po intensywnym treningu iść bezpośrednio na jakieś ważne spotkanie, to lepiej skorzystać z antyperspirantu

Dodaj komentarz