Dom i Ogród

Te schody wyróżnią taras!

wystroj tarasu

Trwałe, wygodne, estetyczne i eleganckie – to cechy idealnych stopni schodowych prowadzących na taras. Wszystkie te atrybuty posiadają betonowe stopnie Grando. Umożliwiają one stworzenie wielu oryginalnych i inspirujących aranżacji. 

Stopnie schodowe Grando to gotowe bloki, które pozwalają zniwelować różnice wysokości pomiędzy tarasem, a resztą ogrodu. Ich niewątpliwym atutem są wymiary. Pojedynczy element to prostopadłościan o rozmiarach 46×100 cm lub 40×100 cm i wysokości 15 cm, co zapewnia idealny komfort poruszania się po schodach. Każdy stopień waży około 140 kg. To dużo, ale dzięki temu stopnie nie potrzebują dodatkowej podkonstrukcji przy ułożeniu 2 lub 3 elementów. Taka liczba stopni zazwyczaj wystarczy, by zniwelować różnicę terenu między ogrodem, a tarasem. Betonowe stopnie oprócz wygody użytkowania, krótkiego czasu budowy oraz prostoty realizacji zapewniają również wyjątkową trwałość. Wykonane z monolitycznych bloków schody, przy minimalnych zabiegach konserwacyjnych, mogą przetrwać naprawdę długi czas i służyć przez wiele lat. Cechują się również świetną relacją jakości do ceny, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za ich zastosowaniem przy tarasie. Właściwości techniczne to jednak nie wszystko. Wyróżnia je także ciekawy design. Stopnie Grando idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji i świetnie komponują się z innymi prefabrykatami betonowymi.

W świecie kolorów i faktur

Szerokie możliwości aranżacyjne wynikają z faktu, że stopnie Grando występują w dwóch fakturach – gładkiej i łamanej. W ramach tej pierwszej, przypominającej wyglądem równy, gładki kamień, elementy występują w dwóch wymiarach 46×100 cm oraz 40×100 cm i w aż czterech wersjach kolorystycznych, od odcieni szarości (nerino, stalowy, grafitowy) po ciepłą tonację hawaii. Jeśli stylistyka aranżacji wymaga schodów o nieco bardziej ascetycznym, a równocześnie odrobinę „drapieżnym” charakterze, przypominających raczej ciosany kamień, to doskonałym rozwiązaniem jest stopień o fakturze łamanej. Grando w tej wersji występuje w jednym wymiarze 40×100 cm i trzech kolorach – nerino, grafitowym i hawaii. Zróżnicowane barwy stopni schodowych Grando sprawiają, że są one produktem niezwykle uniwersalnym, który świetnie sprawdza się w wielu stylach aranżacyjnych. Stopnie Grando w odcieniach szarości doskonale pasują na przykład do kompozycji utrzymanych w stylu modernistycznym, gdzie nawierzchnia tarasu jest wykonana z wielkoformatowych płyt Polbruk Magna o wymiarach 100×75 cm oraz 50×75 cm i w kolorach nerino, stalowym lub bazaltowym. Jeśli aranżacja wymaga nieco mniejszych płyt, to ciekawą alternatywą jest płyta Polbruk Oland, która jest dostępna w formatach: 14×28 cm, 14×42 cm oraz 14×56 cm. W tym przypadku do wyboru są aż cztery kolory nawierzchni: biały, nerino, stalowy i bazaltowy. Jeśli szukamy jeszcze węższych i bardziej filigranowych elementów, przypominających wielkością drewniany parkiet, to interesującym rozwiązaniem jest Polbruk Metrik. Kostka ta posiada jeden wymiar – 7×28 cm i występuje w tych samych odcieniach, co wyżej opisany Oland oraz dodatkowym modnym we współczesnej architekturze kolorze korten przypominającym stal kortenowską. Czy stopnie Grando można użyć w innych aranżacjach? Zdecydowanie tak. Szare stopnie pasują idealnie do kompozycji w stylu skandynawskim lub japońskim,  a ciepłe tonacje doskonale sprawdzają się w aranżacjach o charakterze rustykalnym lub śródziemnomorskim.

Zieloną kaskadą do ogrodu

Przy budowie tarasu warto pomyśleć o uzupełnieniu projektu innymi prefabrykatami betonowymi. Jednym z nich są donice. Będą one cennym dodatkiem do nowoczesnej aranżacji. Można je umieścić na tarasie, ale lepszym pomysłem wydaje się zbudowanie z nich zielonych kaskad wzdłuż schodów wykonanych ze stopni schodowych. Pomocne mogą tu być donice Polbruk Tigela. Posiadają one kształt sześcianu i występują w kolorze stalowym lub grafitowym. Można z nich układać niższe i wyższe konstrukcje wzdłuż biegów schodów. Ich wnętrze wypełniamy ziemią i sadzimy w nich rośliny, takie jak na przykład trawy ozdobne, kwiaty, krzaki czy karłowate drzewka.

Uzupełnieniem kompozycji powinna być ścieżka prowadząca przez ogród

Ciekawym pomysłem wydaje się ułożenie jej metodą step by step, czyli z przerwami pomiędzy kolejnymi płytami. Do realizacji tego pomysłu będą potrzebne duże płyty, takie jak wspomniana wyżej Magna lub Polbruk Linea. Druga z nich posiada wymiar 25×75 cm. O jej ciekawym wyglądzie przesądza faktura przypominająca trawertyn, czyli porowatą skałę osadową o ekskluzywnym wyglądzie. Jasnoszary kolor płyty stanowi idealny duet z krótko przystrzyżonym trawnikiem znajdującym się przed tarasem.

Stopnie Grando to ciekawy pomysł na „połączenie tarasu” z ogrodem. Są one nie tylko estetyczne, ale również wytrzymałe, wygodne i proste w budowie. Przy ich pomocy stworzymy wiele naprawdę inspirujących aranżacji.

Dodaj komentarz