W Polsce wiele osób ma obniżony poziom witaminy D, ponieważ, aby zaszła jej synteza w skórze, potrzebna jest odpowiednia ilość światła słonecznego, która w naszym klimacie występuje jedynie od kwietnia do września. Z tego powodu przez brak odpowiedniej ekspozycji na słońce, a także suplementacji tego składnika, coraz więcej osób doświadcza nieprzyjemnych objawów niedoboru witaminy D3. Jednym z nich jest tycie. Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.
Jakie są objawy braku witaminy D?
Istnieje wiele objawów niedoboru witaminy D. Wśród nich wyróżnia się: bóle mięśni, kości, przemęczenie, biegunkę, bezsenność, problemy z apetytem, nadciśnienie, czy spadek odporności i ogólne osłabienie. Brak tego pierwiastka wywołuje również choroby przyzębia, czyli próchnicę i demineralizację szkliwa. Niedobory witaminy D mogą prowadzić do zaburzenia funkcjonowania układu mięśniowego, krążeniowego, a także wzrostu wagi.
Czy brak witaminy D3 powoduje tycie?
Wiadomo, że brak witaminy D może prowadzić do wzrostu wagi. Badania pokazały, że osoby otyłe znacznie częściej zmagają się z niedoborem witaminy, D niż te o prawidłowej masie ciała. Dodatkowo u osób otyłych witamina D może gromadzić się w nadmiernie rozrośniętej tkance tłuszczowej, a tym samym nie jest uwalniana do krwioobiegu. Z tego powodu stężenie witaminy D w krwi osób otyłych może być niższe niż u osób o prawidłowej masie ciała.
Dlaczego witamina D3 jest dla otyłych?
Witaminę D3 powinny suplementować zarówno otyłe jak i zdrowe osoby, w okresie od października do marca, ponieważ wówczas synteza tego pierwiastka ze światła słonecznego jest w naszym klimacie niemożliwa. Suplementacja witaminy D może doprowadzić do zmniejszenia masy ciała. Ze względu na to, że jest ona rozpuszczalna w tłuszczach, a nie wodzie i w związku z tym jest magazynowana w tkance tłuszczowej, może stanowić profilaktykę zespołu otyłości.
Jak szybko można uzupełnić niedobór witaminy D?
Jeżeli podejrzewamy u siebie niedobór witaminy D, powinniśmy najpierw wykonać badania krwi, które określą jakie stężenie tego pierwiastka występuje w naszym organizmie. Jeżeli badania laboratoryjne potwierdzą, że występuje u nas jego spory niedobór, wówczas musimy udać się do lekarza, który zaleci nam odpowiednią suplementację. Dodatkowo powinniśmy sięgać po produkty bogate w ten składnik, takie jak: tłuste ryby morskie, jaja, mleko, sety, jogurty, czy kefiry.
Ile witaminy D dla otyłych?
Ze względu na to, że u osób otyłych witamina D gromadzi się w tkance tłuszczowej i nie jest uwalniana do krwiobiegu w całości, zalecana jest dla nich większa dzienna dawka tego pierwiastka, niż w przypadku osób o prawidłowej masy ciała. Otyli dorośli i seniorzy powinni zażywać jej od 1600 do 4000 I.U. na dzień. Z kolei dzieci i młodzież z problemem otyłości od 1200 do 2000 I.U. na dzień.