Technologia i Gadzety

Media społecznościowe cichym zabójcą ludzkości

dziewczyna ze smartfonem

W obecnych czasach dostęp do mediów społecznościowych ma praktycznie każdy. Wszystkie osoby, które posiadają dostęp do internetu w telefonie, i komputerze, swobodnie korzystają z możliwości, jakie im te media dają. Duże grono ludzi uważa, że powstanie ich, było najlepszym, co tylko mogło się zdarzyć. Ale nie zdają sobie jednocześnie sprawy, ile złego niosą ze sobą takie aplikacje. I właśnie na to trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Czym są media społecznościowe

Na początek warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle są takie media społecznościowe. To nic innego, jak aplikacje służące do komunikowania się między ludźmi drogą internetową. Mogą być to zwykłe pisemne rozmowy, konwersacje przez kamerki, wzajemne wysyłanie sobie zdjęć. Opcji w takich sytuacjach jest naprawdę mnóstwo. Obecnie są one szczególnie popularne, biorąc pod uwagę okres pandemiczny, gdy bardzo często ludzie zmuszeni są do pozostania w domach.

Media społecznościowe jako zagrożenie

Niestety większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy za faktu, jakie zagrożenie w wielu sytuacjach niesie ze sobą korzystanie z owych portali.

Bardzo często takie media społecznościowe stają się miejscem pośmiewiska z innych osób. Dodawane są fotki, które ich oczerniają i ośmieszają, co w wielu przypadkach prowadzi do problemów zdrowotnych takiej osoby, jak na przykład załamanie nerwowe, lub – co gorsza – do prób samobójczych, gdyż nie radzą sobie z zaistniałą sytuacją.

Nadmierne korzystanie z takich aplikacji ma również negatywny wpływ na zdrowie fizyczne. Zbyt częste przesiadywanie w takich miejscach działa fatalnie na wzrok, a bardzo często na kręgosłup osób, które przesadnie spędzają tam swój czas.

Media społecznościowe to także ryzyko dla najmłodszych. Spędzając całe dnie w ekranach komputerów, blokują możliwość rozwoju swoich mózgów. Do tego mogą stać się ofiarami różnorakich zboczeńców, którzy będą chcieli ich skrzywdzić, wykorzystując dziecięcą naiwność.

W wielu przypadkach całodzienne i całonocne ślęczenie doprowadza do utraty kontaktu z otaczającą rzeczywistością. Brak świeżego powietrza, ruchu, fizycznego kontaktu z rodziną i znajomymi, to kolejne ogromne negatywy takiej sytuacji.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że media społecznościowe w dzisiejszych czasach będą obecne nadal i nie znikną. Ale gdy pozna się zagrożenia z nich płynące, to o wiele łatwiej będzie nie wpaść w uzależnienie i nie zapominać o tym, ile wspaniałości czeka w świecie zewnętrznym.

Dodaj komentarz